قدیمی‌ترین قرآن‌های خطی در جهان
|۱۱:۱۱,۱۳۹۵/۴/۲۸| بازدید : 1289 بار


 

 بسیاری از پژوهشگران مسلمان از قرآن‌های خطی نادر در جهان غافل هستند؛ در حالی که این قرآن‌ها در برخی کشورهای غربی نگهداری می‌شود و آن‌ها اهتمام زیادی به این نسخه‌ها دارند.

در این گزارش نگاهی به شاخص‌ترین قرآن‌های خطی جهان و نحوه کشف و دست‌یابی به این قرآن‌ها خواهیم داشت:

قرآن دانشگاه بیرمنگام
در دانشگاه بیرمنگام بریتانیا صفحاتی از یکی از قدیمی‌ترین نسخ قرآن یافت شده که قدمت آن به ۱۳۷۰ سال پیش بر می‌گردد. این قرآن در کتابخانه دانشگاه نگهداری می‌شده و از رادیو کربن برای اطلاع از قدمت آن استفاده شده است.

این نسخه به واحد آزمایش رادیوکربنی دانشگاه آکسفورد سپرده شد و بررسی‌ها نشان داد که صفحات آن از پوست گوسفند و یا بز است. این قرآن در زمره قدیمی‌ترین قرآن‌هایی است که تاکنون به جای مانده و بین سال‌های ۵۶۸ تا ۶۴۵ میلادی کتابت شده است.

 قرآن دست‌نویس به زبان چینی
از سوی دیگر علمای فرهنگ اسلامی در استان مسلمان‌نشین «گانسو» در شمال غرب چین نیز قدیمی‌ترین ترجمه قرآن به زبان چینی دست یافته‌اند و معتقدند این نسخه در سال ۱۹۱۲ میلادی دست‌نویس شده‌ است.

 

قرآن سال ۲۰۰ هجری در یمن
یکی از جوانان شهر «الضالع» یمن نیز به قدیمی‌ترین قرآن این کشور دست یافته که قدمت آن به سال ۲۰۰ هجری بر می‌گردد. این قرآن در یکی از غارهای صعب العبور جنوب شهر الضالع یافته شده و جوانی که آن را در اختیار دارد، پیشنهادات برای فروش به ازای ۱۲ میلیون ریال(واحد پول یمن) را رد کرده است.

مصحف قاجاری
قرآنی موسوم به «مصحف قاجاری» نیز یافت شده که ۸ صفحه از آن به طور کامل طلاکاری شده است.

منبع: جام نیـوز

برچسب ها :


اخبار مرتبط :

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
ارسال نظر
نظرات کاربران
میزان اهمیت
ایمیل
توضیحات
ثبت گزارش

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما