برچسب : کاظم-موسوی-بجنوردی

پیام تسلیت رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی به مناسبت رحلت آیت‌الله العظمی صانعی | ۱۴:۴۶,۱۳۹۹/۶/۲۲|

دبا: کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی در پیامی به مناسبت رحلت مرجع آزاده آیت الله العظمی یوسف صانعی، نوشت: انّا للّه و انّا الیه راجعون درگذشت شادروان آیت‌الله العظمی آقای یوسف صانعی را به حضرت ولیعصر (عج) و مقام معظم رهبری و حوزۀ علمیۀ قم و بیت معظم صانعی و ملت شریف ایران از سوی خود و همۀ اساتید و پژوهشگران و کارکنان مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی عرض تسلیت دارم و از خداوند متعال برای این عزیز ازدست رفته درجات شامخشان بالاتر و برای جامعۀ روحانیت و دوستان و مریدان ایشان أجر و شکیبایی مسألت دارم.

کاظم موسوی بجنوردی: همت خانم قریب در باب زبانهای ایرانی بر ثروت و دارایی زبان فارسی افزود | ۱۰:۱,۱۳۹۹/۶/۱۹|

رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی در این مراسم که عصر روز یکشنبه 16شهریور برگزار شد، با تشریح جایگاه علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی که در سایه کوشش استادان برجسته حاصل شده است، گفت: در میان چهره های علمی کشور ما، در سال های اخیر زنده یاد خانم دکتر قریب درخشش خاص دارد به ویژه برای کسانی که به شناخت هر چه بیشتر و بهتر فرهنگ و تمدن ایرانی بر بنیادهای علمی دلبستگی نشان می دهند.

خانم دکتر بدرالزمان قریب و حافظین فرهنگ ملی / کاظم موسوی بجنوردی | ۱۲:۴۲,۱۳۹۹/۶/۱۵|

این روزها فقدان فرزانه بانویی دانشمند، بر غم و اندوه بسی افزود؛ بانویی که آرام و آهسته زندگی گرانمایه را بر سر خدمت به فرهنگ ایران نهاد و دانشجویان و استادان بسیاری پرورد و آثار ارزشمند بسیاری به یادگار گذاشت: دکتر بدرالزمان قریب، که نمونه‌‌ای راستین از دانشمندی دلدادۀ میهن خود بود. آثار و آراء علمی او به‌ویژه در باب زبان‌های ایران باستان، از جمله مهم‌ترین آنها زبان سُغدی، از جمله اندک مواردی بود که مرزهای جهان علم و تحقیق را درنوردید و در آن زمینه‌ها هیچ محققی نمی‌تواند خود را از تحقیقات گسترده و دقیق او بی‌نیاز بداند. بررسی و پژوهش در زندگی و آثار او بسی آموزنده است و خود بخش درخشانی از فرهنگ سرزمین ماست.

کاظم موسوی بجنوردی: «بدرالزمان قریب»، وجودی مغتنم برای فرهنگ ایران‌زمین بود | ۱۵:۶,۱۳۹۹/۵/۷|

رئیس مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی، در گفت‎وگو با ایرنا، «بدرالزمان قریب» را چهره‌ای فرهیخته دانست که وجودش برای فرهنگ ایران ارزشمند و مغتنم بود؛ او بود که با دانش گسترده درباره زبان و ادبیات سُغدی، بسیاری از نادانسته‌ها را شناساند.

پیام تسلیت رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی به مناسبت درگذشت دکتر بدرالزمان قریب | ۱۴:۵۴,۱۳۹۹/۵/۷|

انّا للّه و انّا الیه راجعون درگذشت سرکار خانم دکتر بدرالزمان قریب عضو شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی موجب تأثر و تألم گردید این ضایعه را از سوی خود و همۀ اساتید و پژوهشگران و کارکنان این مرکز به خانوادۀ آن عزیز از دست رفته و به همۀ اهل علم و فرهنگ تسلیت می‎گویم و از خداوند متعال برای این شادروان علو درجات و برای همۀ منسوبین و دوستدارانشان أجر و شکیبایی مسألت دارم.

پیام تسلیت کاظم موسوی بجنوردی به مناسبت سومین روز درگذشت شادروان ابوالقاسم سرحدی زاده | ۱۷:۸,۱۳۹۹/۴/۳۰|

عصر روز شنبه 28 تیر1399، مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی به‌مناسبت گرامیداشت سومین روز درگذشت مجاهد بزرگ آزادى و عدالت شادروان «ابوالقاسم سرحدى زاده» مجلس یادبودی را به شکل مجازی برگزارکرد. آنچه در زیر می خوانید متن سخنان کاظم موسوی بجنوردی- رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی – در این مراسم است

آرمانخواهی آزاد از هرگون تعلق دنیوی | ۱۰:۱۲,۱۳۹۹/۴/۲۹|

عصر روز شنبه 28 تیر1399، مرکز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامی به‌مناسبت گرامیداشت سومین روز درگذشت مجاهد بزرگ آزادى و عدالت شادروان «ابوالقاسم سرحدى زاده» مجلس یادبودی را به شکل مجازی برگزارکرد. آنچه در زیر می خوانید متن سخنان کاظم موسوی بجنوردی- رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی – در این مراسم است:

پیام تسلیت کاظم موسوی بجنوردی به مناسبت درگذشت ابوالقاسم سرحدی زاده | ۸:۵۱,۱۳۹۹/۴/۲۵|

انالله و اناالیه راجعون در کمال تأسف و تأثر به اطلاع همه مبارزین قدیمی که علیه بی عدالتی و ستم و استبداد قیام کردند و آنان که سال های زیاد در زندان ستم شاهی به سر بردند و نیز به ملت شریف ایران و همه علاقه مندان به انقلاب اسلامی میرساند که مجاهد بزرگ؛ آقای ابوالقاسم سرحدی زاده، سحرگاه بیست و پنجم تیرماه نود و نه درگذشتند. این مصیبت را به حضرت حجت«عج»، ملت شریف ایران، همسر و فرزندان و به همه همرزمان ایشان تسلیت می گویم. سرحدی زاده الگوی ایمان، فداکاری، شجاعت و پایداری در برابر همه سختی ها بود.ای کاش میمردم و این اطلاعیه را نمیدادم.

پیام تسلیت رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی به مناسبت درگذشت غلامرضا سحاب | ۹:۴۶,۱۳۹۹/۴/۲۱|

انا لله و انا الیه راجعون درگذشت شادروان غلامرضا سحاب موجب تأثر و تألم اینجانب و همۀ اصحاب دائرةالمعارف بزرگ اسلامی گردید به‌ویژه اینکه ما در این مرکز همیشه از مراحم و همکاریهای دلسوزانه این عزیز ازدست‌رفته برخوردار بودیم. این ضایعه را به خاندان سحاب و همه اهالی فرهنگ تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند متعال برای این شادروان علو درجات و همجواری با ائمۀ اطهار علیهم‌السلام را مسألت دارم.

كاظم موسوی‌بجنوردی: نباید ایرانیان را تحقیر كرد | ۸:۵۷,۱۳۹۹/۴/۱۸|

محسن آزموده: دائرةالمعارف‌نویسی و تهیه دانشنامه به عنوان یك كار پرهزینه، دسته‌جمعی و نیازمند استمرار و تداوم، كار ساده‌ای نیست. در جامعه كوتاه‌مدت ما كه در آن «هر كه آمد عمارتی نو ساخت» شاید بتوان گفت این كار محال است. یعنی چطور می‌شود كه در همان سال‌های اول انقلاب كسی به فكر تدوین دائرةالمعارف بیفتد و كاری را شروع كند كه دیدرو و دالامبر در قرن هجدهم در فرانسه كردند و عصر روشنگری را رقم زدند؟

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما