برچسب : نشانه-شناسی

ترجمه مفاهیم علوم انسانی و سردرگمی نشانه ها / عیسی عبدی | ۱۳:۳۸,۱۳۹۷/۱۲/۱۸|

ترجمه به عنوان یک کنش نشانه شناختی ومعنا گزارانه همواره در طول تاریخ مورد توجه فرهنگها و حکومت ها بوده است. نمی توان این ضرورت تاریخی را در شکل دهی به نظام گفتگویی جهانی و کنش و میانکنش فرهنگی نادیده گرفت. ترجمه در گذر زمان با گسترش دانش و تأسیس دانشگاه ها اهمیت زیادی به خود گرفته است.

«نشانه‌شناسی محیط‌زیست» در گفت‌وگو با دکتر حمیدرضا شعیری | ۱۱:۴۳,۱۳۹۷/۶/۱۰|

به گزارش سازمان حفاظت محیط‌زیست، ایران در منطقه نیمه خشک خاورمیانه واقع شده و متوسط بارندگی آن یک چهارم متوسط جهانی (250میلی متر) است این در حالی است که متوسط مصرف سرانه آب در ایران به 250 لیتر در روز رسیده که دو برابر استاندارد جهانی است؛ البته این تنها رفتار مخرب ما نیست. براساس آمار، روزانه ۵۰۰ تن ترکیبات پلاستیکی در ایران تولید می‌شود.

فراز و فرود نشانه شناسی از دانش تا روش / عطاء الله کوپال | ۱۲:۲۲,۱۳۹۶/۱۰/۳|

در اوایل قرن بیستم، با انتشار دیدگاه های"فردینان دوسوسور"و"چارلز سندرس پیرس"، پدیدة نشانه شناسی به مثابه یک علم جدید، در مباحث زبان، ادبیات و نقد ادبی و فرهنگی مطرح شد. نشانه شناسی همواره، در همجواری مکتب ساختگرایی قرار داشته و به عنوان شعبه و شاخه ای از آن بررسی شده است. پرسش اساسی این است که آیا نشانه شناسی خود یک رشتة علمی است و در قلمرو دانش(Science) جای می گیرد و یا یک روش(Method) علمی است؟ این مقاله می کوشد ضمن بررسی ریشه های نشانه شناسی و تحولات آن، موقعیت کنونی این پدیده را در علوم انسانی و هنر و ادبیات مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.

نشانه شناسی لایه ای و کاربرد آن در تحلیل متن هنری / فرزان سجودی | ۱۰:۱۹,۱۳۹۵/۶/۲۷|

از زمانی که فردینان دو سوسور در دورهی زبان شناسی عمومی شکل گیری علمی به نام نشانه شناسی را پیش بینی کرد وخود در واقع مفاهیم بنیادی این علم را تعریف کرد و مقدمات آن را بنا نهاد تا امروز،که به واقع چنین حوزه ای از دانش شکل گرفته است، ادبیات این حوزه شاهد چالش های بسیار نظری بوده استو در گذر از همین مجادلات نظری، بدنه ی در خور توجهی از مفاهیم و مباحث نظری شکل گرفته است که هم به خود این علم نوپا قوامی داده است و هم به شکل گیری افق های تازه ای در مجموعه ی علوم انسانی انجامیده است.

قرار گرفتن در هیچ جا / امیر علی نجومیان | ۱۰:۱۱,۱۳۹۵/۲/۲۱|

من در صددم اکو را در یک فضای مدیوم شات یا لانگ ‌شات توصیف کنم تا ببینیم کجا قرار می‌گیرد. وقتی ما در حوزه‌ی نشانه‌شناسی صحبت می‌کنیم معمولاً به چند مکتب قائل هستیم؛ اولین و مهم‌ترین مکتب نشانه‌شناسی مکتب پاریس است، کسانی چون گریماس، تودورف که درعین‌حال با روایت‌شناسی هم رابطه‌ی بسیار نزدیکی دارند معمولاً با این مکتب (مکتب فرانسه) پیوند می‌خورند.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما