برچسب : محمدجواد-حجتی-كرمانی

به سوی حق و حقیقت / كاظم موسوی بجنوردی | ۷:۲۵,۱۳۹۸/۵/۲۷|

من مدت 10 سال در خدمت جناب آقای محمدجواد حجتی‌كرمانی در زندان سیاسی رژیم گذشته بودم. از او در این مدت طولانی ترك اولی ندیدم. در واقع می‌توان گفت كه آقای حجتی‌كرمانی فردی است بسیار مذهبی و با روحی اسلامی كه انسانیت را با دینداری و مجاهدت و عقل و انصاف درهم تنیده و از او شخصیتی ویژه به وجود آورده است. آقای حجتی فردی است بسیار مقاوم و نترس و در عین حال بسیار با وفا و رفیق‌دوست ولی در عین حال به هیچ قیمتی حاضر نیست حتی یك كلمه برخلاف عقیده خود یا برخلاف آنچه كه درست می‌پندارد را بر زبان آورد یا بنویسد.

سرمشق نهضت در كرمان / سید محمود دعایی | ۷:۲۲,۱۳۹۸/۵/۲۷|

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جواد حجتی‌كرمانی خصال و فضایل برجسته‌ای دارند و من از اوایل نوجوانی در دوران طلبگی در شهرستان كرمان شخصا رهین ارشادات ایشان به خصوص در امر مبارزه و نهضت بودم. تبار آقای حجتی كرمانی بسیار شریف و عزیز است. پدرشان مرحوم میرزا عبدالحسین حجتی‌كرمانی، زرتشتی زاده‌ای بود كه در نوجوانی به اسلام گروید؛ بدین صورت كه در خاندان ایشان وضع حملی صورت می‌گرفته و زائو در شرایط وضع حمل ذكر «یا علی» (ع) می‌گوید و ایشان وقتی می‌بیند درمانده‌ای نام علی(ع) را می‌گوید، تحقیق می‌كند و شیفته مولای متقیان(ع) می‌شود و...

مظهرصدق و صفاو صراحت / سیدهادی خسروشاهی | ۷:۱۹,۱۳۹۸/۵/۲۷|

قرار شد سطوری چند درباره برادر ارجمند و عزیزم حجت‌الاسلام والمسلمین حضرت آقای شیخ محمدجواد حجتی‌كرمانی (حفظه‌الله) و سابقه آشنایی با ایشان بنویسم... البته این بنده درباره دوستان و برادران و بزرگان زنده، بنا نداشته‌ام و ندارم چیزی بنویسم تا حمل بر اغراض شخصیه! نشود... و فقط خاطراتی چند درباره آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای (رهبر معظم انقلاب اسلامی) نوشتم كه علاوه بر «اجازه‌‌نامه‌خانه»! وزارت ارشاد پنج سالی است كه در یك نهاد فرهنگی دیگر در انتظار صدور اجازه است

گفت‌وگو با حجت‌الاسلام محمدجواد حجتی كرمانی | ۷:۱۵,۱۳۹۸/۵/۲۷|

محمدجواد حجتی‌كرمانی بدون تردید از فحول نظام است، از عمل‎داران عزلت‎گزینی كه در 87 سالگی اگرچه هیچ سمت و منصب سیاسی مشخصی ندارد و روزها را در دفتر ساده و محقرش در روزنامه اطلاعات سپری می‌كند اما به بیان خودش همچنان در سیاست حضور دارد و شگفت آنكه از نزدیك رویدادها و مسائل سیاسی روز را در مطبوعات و رسانه‎ها دنبال می‎كند و به نحو مقتضی در قالب نوشتار یا گفتار نسبت به آنها واكنش نشان می‎دهد.

با دوستی همراه و همراز / فضل‌الله صلواتی | ۷:۵,۱۳۹۸/۵/۲۷|

جناب محمدجواد حجتی از فداكاران و مبارزان دوران طاغوت و یكی از زجركشیدگان روزگار انقلاب است. با جسم ضعیف و روح بلندی كه داشت در برابر قدرت و سلطه ستمكاران پهلوی ایستاد و با دوستان یكدل و جانی كه داشت از حزب ملل اسلامی، پایداری و مقاومت نشان دادند قدرت پوشالی شاهیان را به زانو درآوردند. زندان‌های طولانی را تحمل كردند و سر در برابر ستم فرود نیاوردند.

انفال / محمدجواد حجتی كرمانی | ۸:۶,۱۳۹۸/۱/۱۹|

اَنْفال، اصطلاحی قرآنی و فقهی كه بر قسمی از اموال اطلاق گردیده است. این واژه جمع «نَفَل» است كه در معنای لغوی آن آرائی متنوع ارائه شده است؛ این ناهمخوانی از آن روست كه مفهوم لغوی واژۀ نفل تنها در عصر نخستین اسلامی شناخته بوده، و در طی قرون متمادی، با غلبۀ كاربرد اصطلاحی آن به فراموشی سپرده شده است. شاهد عمدۀ لغت‌شناسان برای برداشت معانی لغوی، بیت شعری منسوب به لبید بن ربیعه شاعر مخضرم است كه در آن تقوای پروردگار را «بهترین نفل» دانسته است و بر مبنای تفسیر همین بیت بوده كه لغت‌شناسان عرب، از جمله ابن اعرابی و ابوسعید معانی گوناگونی چون غنیمت...

مجالس عزاداری کرمان / حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی-بخش سوم | ۱۰:۲,۱۳۹۷/۷/۱|

با اعتذار از خوانندگان ارجمند که به این شاخ و آن شاخ می‌پریم، اجازه بدهید همان‌گونه که در آغاز نگارش خاطرات مجالس عزاداری کرمان با الهام از مقالات استاد دکتر مهدوی دامغانی از تهران شروع کردم و بعد به کرمان رفتم، حالا هم در وسط مطلب، با توجه به عنایت جناب استاد به این یادداشت‌ها، چند دقیقه‌ای از کرمان به تهران بیایم و باز برگردم به کرمان:

خاطراتی از مجالس عزاداری کرمان / حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی – بخش دوم | ۸:۵۰,۱۳۹۷/۶/۲۷|

در استان و شهر کرمان، در سراسر ایام سال مجالس عزاداری هفتگی و گاه ماهیانة امام حسین(ع) در منازل و مساجد و تکایا و حسینیه‌ها و امامزاده‌ها و نیز برخی از مراکز دولتی یا خصوصی تشکیل می‌شد و می‌شود که مثل همه جای ایران و کشورها و شهرهای شیعه‌نشین، با شکوه و اخلاص فراوان و بزرگداشت و تکریم خاطرة یگانة شهادت حضرت ابی‌عبدالله علیه‌السلام و یاران وفادارش همراه است؛ همان‌گونه که امام راحل(ره) فرمودند: «این محرم است که اسلام را زنده نگه داشته است.» اما آنچه از کرمان به خاطر دارم، از این قرار است:

خاطراتی از مجالس عزاداری کرمان / حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی | ۹:۵۸,۱۳۹۷/۶/۲۵|

سلسله مقالات سودمند استاد بزرگوار دور از وطن، دکتر احمد مهدوی دامغانی دامت افاضاته برآنم داشت که برای ادای حقّ عزاداری‌های مخلصانه کرمانی‌ها در سراسر ایام سال، به‌خصوص ایام عاشورای حسینی(ع) و نیز یادآوری خاطرات نزدیک به هفتاد سال گذشته از مجالس سوگواری خامس آل‌عبا(ع) در کرمان در ضمن یادکردی از وعاظ و خطبا و ذاکرین (یا به ‌قول آقای مهدوی مُذکرّین) امام حسین(ع) و هم بانیان عام و خاص آن عزاداری‌های بسیار باجلال و شکوه، چند کلمه‌ای در این باب تقدیم خوانندگان ارجمند کنم.۱

«اقتصاد مقاومتی» را در جای خود به کار گیرید! / محمدجواد حجتی‌کرمانی | ۱۰:۱۷,۱۳۹۶/۱۰/۶|

این یادداشت جدا از «نوشته‌هایی از سرِ درد» اما در همان حال و هوا نوشته می‌شود: ۱ـ از حزب ملل تا ادارة دائرة المعارف پیش از آنکه به اصل مطلب بپردازم به یک تاریخچه کوتاه که فصلی از تاریخ انقلاب اسلامی است، اما به عمد یا سهو، سعی می‌شود در گزارشها،‌ خاطرات و اسناد مربوط به انقلاب اسلامی نادیده گرفته شده و یا کمرنگ بنماید اشاره کنم و آن تأسیس و فعالیت و کشف حزب ملل اسلامی در سال ۱۳۴۴ شمسی بود که منجر به دستگیری و محکومیت ۵۵ نفر شد از جمله خودِ من.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما