برچسب : محمدجواد-حجتی-كرمانی

انفال / محمدجواد حجتی كرمانی | ۸:۶,۱۳۹۸/۱/۱۹|

اَنْفال، اصطلاحی قرآنی و فقهی كه بر قسمی از اموال اطلاق گردیده است. این واژه جمع «نَفَل» است كه در معنای لغوی آن آرائی متنوع ارائه شده است؛ این ناهمخوانی از آن روست كه مفهوم لغوی واژۀ نفل تنها در عصر نخستین اسلامی شناخته بوده، و در طی قرون متمادی، با غلبۀ كاربرد اصطلاحی آن به فراموشی سپرده شده است. شاهد عمدۀ لغت‌شناسان برای برداشت معانی لغوی، بیت شعری منسوب به لبید بن ربیعه شاعر مخضرم است كه در آن تقوای پروردگار را «بهترین نفل» دانسته است و بر مبنای تفسیر همین بیت بوده كه لغت‌شناسان عرب، از جمله ابن اعرابی و ابوسعید معانی گوناگونی چون غنیمت...

مجالس عزاداری کرمان / حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی-بخش سوم | ۱۰:۲,۱۳۹۷/۷/۱|

با اعتذار از خوانندگان ارجمند که به این شاخ و آن شاخ می‌پریم، اجازه بدهید همان‌گونه که در آغاز نگارش خاطرات مجالس عزاداری کرمان با الهام از مقالات استاد دکتر مهدوی دامغانی از تهران شروع کردم و بعد به کرمان رفتم، حالا هم در وسط مطلب، با توجه به عنایت جناب استاد به این یادداشت‌ها، چند دقیقه‌ای از کرمان به تهران بیایم و باز برگردم به کرمان:

خاطراتی از مجالس عزاداری کرمان / حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی – بخش دوم | ۸:۵۰,۱۳۹۷/۶/۲۷|

در استان و شهر کرمان، در سراسر ایام سال مجالس عزاداری هفتگی و گاه ماهیانة امام حسین(ع) در منازل و مساجد و تکایا و حسینیه‌ها و امامزاده‌ها و نیز برخی از مراکز دولتی یا خصوصی تشکیل می‌شد و می‌شود که مثل همه جای ایران و کشورها و شهرهای شیعه‌نشین، با شکوه و اخلاص فراوان و بزرگداشت و تکریم خاطرة یگانة شهادت حضرت ابی‌عبدالله علیه‌السلام و یاران وفادارش همراه است؛ همان‌گونه که امام راحل(ره) فرمودند: «این محرم است که اسلام را زنده نگه داشته است.» اما آنچه از کرمان به خاطر دارم، از این قرار است:

خاطراتی از مجالس عزاداری کرمان / حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی کرمانی | ۹:۵۸,۱۳۹۷/۶/۲۵|

سلسله مقالات سودمند استاد بزرگوار دور از وطن، دکتر احمد مهدوی دامغانی دامت افاضاته برآنم داشت که برای ادای حقّ عزاداری‌های مخلصانه کرمانی‌ها در سراسر ایام سال، به‌خصوص ایام عاشورای حسینی(ع) و نیز یادآوری خاطرات نزدیک به هفتاد سال گذشته از مجالس سوگواری خامس آل‌عبا(ع) در کرمان در ضمن یادکردی از وعاظ و خطبا و ذاکرین (یا به ‌قول آقای مهدوی مُذکرّین) امام حسین(ع) و هم بانیان عام و خاص آن عزاداری‌های بسیار باجلال و شکوه، چند کلمه‌ای در این باب تقدیم خوانندگان ارجمند کنم.۱

«اقتصاد مقاومتی» را در جای خود به کار گیرید! / محمدجواد حجتی‌کرمانی | ۱۰:۱۷,۱۳۹۶/۱۰/۶|

این یادداشت جدا از «نوشته‌هایی از سرِ درد» اما در همان حال و هوا نوشته می‌شود: ۱ـ از حزب ملل تا ادارة دائرة المعارف پیش از آنکه به اصل مطلب بپردازم به یک تاریخچه کوتاه که فصلی از تاریخ انقلاب اسلامی است، اما به عمد یا سهو، سعی می‌شود در گزارشها،‌ خاطرات و اسناد مربوط به انقلاب اسلامی نادیده گرفته شده و یا کمرنگ بنماید اشاره کنم و آن تأسیس و فعالیت و کشف حزب ملل اسلامی در سال ۱۳۴۴ شمسی بود که منجر به دستگیری و محکومیت ۵۵ نفر شد از جمله خودِ من.

درنگی در د‌‌‌عای سحر / حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی كرمانی - بخش سوم | ۸:۲,۱۳۹۳/۴/۱۵|

الهی نقـص وجود ند‌ارد كه جبران شـود و هر كمالی كه د‌ر هسـتی وجود د‌ارد، ظهور و تجلی كمال اسماء الهی است. د‌ر اسماء الهی، ‌اسم «الله» كاملترین اسم است و انسان كامل،‌ كاملترین مظهر اسم الهی است و شریعت الهی كاملترین شریعت است. شریعت الهی كه تحت اسـم «الله» قرار د‌ارد، از هـمة شریعتها كاملتر است، هر چند هـمة‌ شریعتها نیز مظاهر شریعت اویند. امام آنگاه می‌نویسـند: «از كلام مـحقق سبزواری (حاج ملا هاد‌ی) د‌ر «شرح الاسـماء» چنین بر می‌آید كه صفت «كمال»، جامع د‌و صفتِ: جلال و جمال است. می‌نویسند: «این سخن گرچه صحیح است و هر جلالی،‌ جمالی د‌ر خود پـنهان د‌ارد؛ ‌اما اسم، ‌تابع معنای ظاهرتر است. پس كـمال از صفات جمال است كه جلال د‌ر آن پـنهان است؛ زیرا كـمال، ‌صورت تمامیت شـئ است و از «صفات ثبوتی» است، هر چند ملازم با «صفت سلبی» هم هست.

درنگی در د‌‌‌عای سحر / حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد حجتی كرمانی - بخش اول | ۱۰:۱۲,۱۳۹۳/۴/۱۱|

اشاره: تازه‌ترین كتابی كه انتشارات اطلاعات از استاد حجتی كرمانی منتشر كرده، «عشق و دعا در رمضان» است كه با مرور بر برخی از دعاهای ماه مبارك، خواننده را با وجوهی از نیایشهای معصومان آشنا می‌سازد. آنچه در پی می‌آید، بخش چهارم این كتاب است كه به شرح مختصر و گویای «د‌‌‌عای مشهور سحرهای ماه مبارك رمضان» پرداخته شده است.

با «کاظم»، از «حزب ملل» تا دایره‌المعارف/ محمد جواد حجتی‌کرمانی | ۱۰:۵۸,۱۳۹۳/۳/۲۰|

شیخ محمدجواد حجتی کرمانی از روحانیون سیاسی، به‌خصوص در دهه‌های نخست پس از انقلاب ایران به شمار می‌آید، که سوابق طولانی در مبارزه با رژیم سلطنتی دارد. او از شاگردان امام خمینی و آیت الله منتظری محسوب می‌شود.

آنكه تاریخ را وامدار خود ساخت / محمدجواد حجتی كرمانی | ۹:۳۶,۱۳۹۳/۲/۲۱|

من دورترین خاطره منحصربه‌فرد را در سال‌های میانی دهه بیست از استاد باستانی‌پاریزی دارم. سخن از نادره مردی است كه از جنوب شرق ایران، از خطه كرمان و سیرجان و پاریز برخاست و آثاری از خود به جای گذاشت كه در نوع خود بی‌نظیر بود. سخن از استاد فقید دكتر محمدابراهیم باستانی پاریزی است كه سجایای اخلاقی، موروثی و خانوادگی را با عشق و تلاش و سخت‌كوشی درآمیخت و از كتاب و طبیعت بسیار آموخت و با بیان شیرین و قلم سحّار خود برای نسل معاصر و آیندگان این مرز و بوم، میراثی نامیرا برجای نهاد. او فرزند یك روحانی روشن‌بین بود كه در كوهستانی در منطقه سیرجان كرمان پا به پهنه وجود گذاشت و با جهد و اجتهاد در عرصه علم و ادب و تاریخ پای نهاد و در این عرصه‌ها ـ به خصوص تاریخ ـ به آموزگاری بی‌بدیل تبدیل شد

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما