برچسب : علی-بیگدلی

تلاقی‌گاه تاریخ و علوم دیگر/ علی بیگدلی  | ۱۰:۲۶,۱۳۹۸/۵/۱۵|

رابطه مرحوم زریاب خویی با علم تاریخ مانند سایر مورخان همچون پیرنیا، آشتیانی، آدمیت و... نبود. شاید به این دلیل كه مرحوم زریاب شخصیتی چندوجهی داشت. ایشان كتاب «تاریخ ایرانیان و عرب‌ها در زمان ساسانیان» را از تئودور نولدكه ترجمه كرد كه اهمیت دارد و البته «سیرت رسول‌الله» را هم نوشت و چند كار دیگر اما تعداد تالیفاتش زیاد نبود. «تاریخ فلسفه» و «لذت فلسفه» را هم از ویل دورانت ترجمه كرد.

علی بیگدلی: غربی‌ها وامدار فرهنگ و تمدن ایران و اسلام‌ هستند | ۱۱:۴۹,۱۳۹۳/۶/۵|

علی بیگدلی، پژوهشگر تاریخ در کتاب در دست تالیف خود، وامداری غرب از فرهنگ و تمدن ایران و اسلام را مورد بررسی قرار داده است. در این کتاب، سه دوره تاریخی روابط ایران و اروپا در پیش و پس از اسلام مطالعه و واکاوی می‌شود.

گفت‌‌وگو با علی بیگدلی: نادیده گرفتن اشتباهات دکتر مصدق از تحریفات تاریخی است | ۱۲:۴,۱۳۹۳/۵/۲۸|

کودتای ۲۸ مرداد یکی از حوادث سرنوشت‌ساز در تاریخ معاصر ایران است که در دوازدهمین سال حکومت پهلوی دوم به وقوع پیوست و سبب تثبیت حاکمیت او تا ربع قرن دیگر شد. این کودتا که به تعبیر حکومت پهلوی، رستاخیز ۲۸ مرداد نامیده می‌شد، کودتایی بود که با طرح و حمایت مالی و اجرایی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، بر ضد دولت محمد مصدق در مرداد ۱۳۳۲ به انجام رسید. به مناسبت این روز، به سراغ دکتر علی بیگدلی،‌ نویسنده، پژوهشگر تاریخ و استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی رفتیم تا به واکاوی بیشتر این مساله و بررسی جوانب آن ‌بپردازیم.

یك قرن پس از جنگ جهانی اول در گفت‌وگو با دكتر علی بیگدلی | ۱۰:۲۳,۱۳۹۳/۴/۱۷|

گاوریلو پرینسیپ، دانشجوی ملی‌گرای صرب و ضارب فرانتس فردیناند آرشیدوك، ولیعهد اتریش و همسرش بعدها در زندان گفت كه از اقدامش پشیمان است، شلیك چند گلوله كه فقط نقطه شروع جنگی چهارساله در دنیای متمدن نبود بلكه به تعبیر دكتر بیگدلی چهره جهان را تغییر داد و دست‌كم به فروپاشی سه امپراتوری انجامید. 100سال از آن زمان می‌گذرد، بشریت نشان داده كه از تاریخ درس نمی‌گیرد و جهان همچنان محل نزاع‌های خونین و درگیری‌هاست. شاید هم به قول باربارا تاكمن، روزنامه‌نگار، مورخ و نویسنده دو كتاب قابل توجه درباره زمینه‌های شكل‌گیری جنگ جهانی اول، این بی‌خردی است كه بر تاریخ فرمان می‌راند. برای فهم علل و عوامل وقوع جنگ جهانی اول و پیامدهای آن به ویژه در ایران نزد دكتر علی بیگدلی، استاد بازنشسته تاریخ جهان دانشگاه شهید بهشتی رفتم. دكتر بیگدلی با تسلطی شگفت‌آور سیر وقایع را بر‌شمرد و از ضرورتی سخن گفت كه جنگ جهانی اول نتیجه آن بود.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما