برچسب : عبدالله-مستوفی

روایتِ «عبدالله مستوفی» از شیوع یک بیماری مسری در دوران قاجار | ۸:۱۹,۱۳۹۸/۱۲/۱۰|

«عبدالله مستوفی» (۱۲۵۷-۱۳۲۹) از رجال دوران قاجار و پهلوی اول بود که به‌عنوان یک دولتمرد، از استانداری آذربایجان تا کارمندی وزارت امور خارجه در کنسولگری ایران در روسیه و ریاست اداره‌کل ثبت اسناد و املاک را در کارنامه خود دارد. اما فارغ از مشغولیت‌های حکومتی، او از نخستين فارغ‌التحصيلان مدرسه سياسي بود که در آن‌جا زبان فرانسه را فراگرفت و با علي‌اكبر دهخدا آشنا شد.

روایت عبدالله مستوفی از روزه‌داری در عهده قاجار | ۱۱:۳۷,۱۳۹۶/۳/۲۰|

عبدالله مستوفی، دولتمرد عصر قاجار و پهلوی در کتاب «شرح زندگانی من» روایت مفصلی از ماه رمضان و آیین‌های آن در میان ایرانیان آورده است. از سختی روزه‌داری در تابستان تا نیایش‌های دلنشین شب‌های قدر.

بازخوانی لقب‌های مردمان کوچه و بازار در دوره قاجار به روایت عبدالله مستوفی / مژگان جعفری | ۱۰:۵۳,۱۳۹۴/۴/۱|

عبدالله مستوفی، کارگزار خوشنام دولتی در دوره‌های قاجار و پهلوی اول، در کتاب سه جلدی «شرح زندگانی من (تاریخ اجتماعی و اداری دوره قاجاریه)» بخش‌هایی جذاب از زندگی روزمره مردمان ایران در دوره‌های یادشده را با روایت‌هایی عالمانه اما همه‌فهم بر کاغذ جاری ساخته است. ریزبینی در نوشته‌های این تاریخ‌نگار، می‌تواند یافته‌هایی شگفت‌انگیز از زندگی ایرانیان در سده‌های گذشته به خواننده امروزی واگذارد. توصیف‌هایی که او، مستقیم یا غیرمستقیم از لقب‌های مردم در آن روزگار به دست می‌دهد، گویای ذوق ادبی، خلاقیت و پیچیدگی رفتار ایرانیانی است که در گذشته برای هر کار خویش، منطق و استدلالی هرچند کوچک یا ساده‌انگارانه داشته‌اند... لقب‌ها و لقب‌گذاری‌ها بر همه افراد جامعه اینگونه بوده است. به تماشا و بازخوانی روایتی جذاب از عبدالله مستوفی درباره لقب‌ها می‌نشینیم.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما