برچسب : ظل-السلطان

روایتی از ظل‌السلطان که نسبِ خاندان قاجار را به اشکانیان رساند! | ۱۲:۱,۱۳۹۸/۴/۱۲|

مسعود میرزا ملقب به ظل‌‌السلطان شنبه بیستم ماه صفر 1266 قمری زاده شد. وی فرزند سوم و پسر دوم ناصرالدین شاه قاجار و مادرش عفت‌السلطنه بود و چون مادرش از زنان عقدی شاه و از دودمان قاجار نبود نتوانست جانشین پدر شود، با این‌که سه‌ سال از ولیعهد و شاه بعدی ایران یعنی مظفرالدین شاه قاجار بزرگتر بود.

ظل‌السلطان و تأسیس مدرسه همایونی | ۱۱:۴۰,۱۳۹۷/۱۲/۱۸|

شاهزاده مسعود میرزا ملقب به ظل‌السلطان در بیستم صفر سال 1266 هجری قمری در تهران متولد شد. او پس از فوت چهارتن از برادرانش در ایام کودکی، پسر ارشد ناصرالدین شاه به حساب می‌آمد اما چون مادر او از نسل قاجار نبود به ولایتعهدی گمارده نشد و برادر کوچک‌تر وی مظفرالدین میرزا به این مقام نائل شد اما وی چون پسر بزرگ ناصرالدین شاه بود ولیعهدی را حق طبیعی خود دانسته و از هر فرصتی برای اثبات لیاقت و کاردانی خود به پدر تاجدار استفاده می‌نمود.

یک شاهزاده در شهر قحطی‌زده | ۱۰:۱۴,۱۳۹۷/۴/۱۳|

ویلفرید اسپاروی، معلم انگلیسی - که برای تعلیم کودکان یک شاهزاده نامدار قجری - به اصفهان سفر کرده است، قصه ولی‌نعمتش، ظل‌السلطان را با صورت کوچک و شاداب همچون هلوی رسیده پرشهد دخترکی آغاز می‌کند که بعد از گرفتن صدقه به دنبال کالسکه معلم انگلیسی می‌دوید و نام صدقه‌دهنده را می‌پرسید تا مادرش هنگام نماز ظهر او را به خاطر صدقه‌اش دعا کند. مادر دخترک زنی بود رها در میان فوجی از گدایان چلاق و نگون‌بخت خیابان چهارباغ اصفهان که «جذام پاهایش را تا بالا خورده بود {و} به حالت چمباتمه روی زمین افتاده بود و درحالیکه با دست‌هایش روی سنگ‌فرش می‌کوبید با ناله غم‌انگیزی به ترکی می‌گفت: خدا شما را رستگار کند.»

شرح‌ عروسی پسران‌ افتخار الدوله به‌ روايت‌ ناصرالدين‌ شاه‌ / فاطمه قاضیها | ۱۲:۲۵,۱۳۹۴/۹/۳۰|

افتخارالدوله دختر ناصرالدین شاه و خواهر تنی ظل السلطان است ، که در این مقاله به شرح عروسی ۵ تن از دختران وی با ۵ تن از پسران برادرش ظل السلطان به روایت ناصرالدین شاه پرداخته شده و سپس نقل می شود عداوت ظل السلطان با شوهر خوشنام همین خواهر "ابولفتح خان صارم الدوله و کشتن او در چهل و یک سالگی و..... كسرائیل‌ خانم‌ كه‌ بعدها ملقب به افتخارالدوله‌ و سپس‌ بانوی‌ عظمی‌گردید، در سال‌ 1273 ق‌.، از عفت‌السلطنه‌ همسر صیغه‌ای‌ ناصرالدین‌ شاه‌ متولد گردید. 1 شش‌ سال‌ قبل‌ از این‌ تاریخ‌ ناصرالدین‌ شاه‌، از همین‌ زن‌صاحب‌ یك‌ پسر موسوم‌ به‌ مسعودمیرزا شده‌ بود كه‌ بعدها ملقب‌ به‌ظل‌السلطان‌ گردید.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما