برچسب : سازمان-اسناد-و-کتابخانه-ملی

گفت‌وگو با «اشرف بروجردی»، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره اسناد انقلاب | ۱۳:۷,۱۳۹۷/۱۲/۱۸|

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نهادِ مادر است و باید که هر کتابخانه و هر مرکز اسنادی را که در کشور فعالیت می‌کند ، مادری کند. مادری که حالا در آستانه 81 سالگی است و قلب تپنده کتاب و سند این سرزمین به حساب می‌آید. اما کمتر از یک ماه پیش، انقلاب شکوهمند اسلامی مردم ایران، چهل سالگی خود را جشن گرفت.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی: مُهر محرمانه بر بسیاری از آمارهای کشور | ۸:۴۶,۱۳۹۷/۶/۱۲|

اشرف بروجردی در مراسم تودیع و معارفه مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی اصفهان که امروز (یکشنبه، 11 شهریور) در محل این مرکز برگزار شد، اظهار کرد: سازمان اسناد در کل جهان دارای رویکرد توسعه‌ای و ویژگی‌هایی است که ما نیز باید به سمت آن حرکت کنیم. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرجع متقن‌ترین داده‌های علمی است که اصحاب دانش می توانند از آن بهره ببرند.

در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران چه می‌گذرد؟ | ۹:۲,۱۳۹۷/۲/۲۲|

موریانه‌ها نامه‌ها را نخوردند و نیفتادند به جان عقدنامه‌ها و لاروها به اسناد مالی پیله نکردند. نگذاشتند سرنوشت خط‌ها و امضاها و نقشه‌ها و نام‌ها این باشد. همه‌شان سالم‌اند؛ بیوتات، فرامین، مطایبه‌نامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها، مصالحه‌نامه‌ها و طومارها پیچیده در لفاف، دور از غبار و نم و نوری که کاغذ را می‌پوساند. اسناد بازمانده عصر ایلخانان، نامه‌های عهد ناصری و تمام کاغذهایی که قاجاری‌ها مهر زدند و ردوبدل کردند، همه در گاوصندوق بزرگ تودرتویی است با ١٨ در.

دیداررئیس کتابخانه ملی از مرکزدایره المعارف بزرگ اسلامی | ۱۱:۵۸,۱۳۹۶/۲/۳|

دبا: صبح روز پنج شنبه 31 فروردین ماه 1396 خانم دکتر بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و سید کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی دیدار و گفت و گو کردند.

مصاحبه‌های تاریخ شفاهی کتاب می‌شوند | ۱۳:۴۰,۱۳۹۳/۴/۱|

در گذشته پژوهشگران و دانشجویان ناچار بودند به صورت حضوری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی مراجعه کرده و از مصاحبه ها استفاده نمایند اما با انتشار کتب تاریخ شفاهی فرصتی پیش آمده تا این منابع در اختیار عموم قرار بگیرد. تاریخ شفاهی (oral History) یکی از شیوه های پژوهش در تاریخ است و به شرح و شناسایی وقایع، رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیدگاه ها، شنیده ها و عملکرد شاهدان، ناظران و فعالان آن ماجراها می پردازد.

گفت‌وگو با رضا صالحی‌امیری:برخی نهادها به سازمان اسناد کم‌توجهی می‌کنند | ۸:۲۸,۱۳۹۳/۲/۱۷|

«سازمان اسناد ملی» 17اردیبهشت‌ماه سال 93، 44ساله می‌شود؛ سازمانی که به موجب قانون، هدف از تشکیل آن گردآوری اسناد رسمی و غیررسمی برای استفاده مورخان و پژوهشگران و حتی برنامه‌ریزان فرهنگی است؛ موضوعی که رییس تازه سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز بر آن تاکید دارد و معتقد است آینده‌پژوهی یا برنامه‌ریزی برای آینده بدون مطالعه تاریخ که بخشی از آن را اسناد ملی تشکیل می‌دهد ممکن نیست. رضا صالحی‌امیری که برای وزارت ورزش‌وجوانان نتوانست رای‌اعتماد مجلس را به‌دست بیاورد چندماهی هست که در ساختمان «زیگورات»شکل کتابخانه ملی ایران در تپه‌های عباس‌آباد مستقر شده است. او معتقد است که در سال‌های گذشته «سازمان اسناد ملی» نتوانسته جایگاه واقعی خودش را به دست بیاورد. یکی از این دلایل شاید موضوع سازمان‌هایی است که به‌طور موازی در حوزه اسناد فعالیت می‌کنند و به گفته رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی قرار است در تشکیلات ستادی به نام مهتاپ ساماندهی شوند.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما