برچسب : زنان-قاجاری

نقش‌آفرینی و حضور چشمگیر زنان قاجار در عزاداری‌ محرم | ۱۲:۸,۱۳۹۷/۶/۳۱|

آئین‌ها و مراسم ویژه ایام محرم درعصر قاجار فرصتی بود برای زنان تا در سنت‌های اجتماعی نقش‌آفرینی کنند و حضور پررنگ‌تری در جامعه داشته باشند. نویسندگان و مورخان قاجاری و همچنین جهانگردانی که در این دوره قدم به خاک ایران گذاشتند اشارات فراوانی به حضور و نقش زنان در برگزاری مراسم عزاداری محرم داشته‌اند.

کوشش‌های تاریخی زنانه از میانه‌های عصر قاجار | ۸:۵۴,۱۳۹۶/۵/۱|

زندگی فردی و اجتماعی زنان در سده‌های گذشته در جهان، دگرگونی‌هایی بسیار از سر گذرانده است. زنان ایرانی نیز از میانه‌های دوره قاجار کوشیدند زمینه‌هایی شایسته برای حضور در گستره اجتماع فراهم آورند؛

آلامدهای ایرانی و گردش دسته‌جمعی زنان قاجاری | ۱۰:۲۴,۱۳۹۵/۱/۱۶|

جنبش مشروطیت ایران در سال ١٢٨٥ خورشیدی، این سرزمین دیرینه را در شرایطی دگرگونه نسبت به آنچه پیش از آن بود، جای داد. جامعه ایران در دهه‌های پیش از جنبش مشروطیت به دلایل گوناگون، برای پیدایی برخی دگرگونی‌ها مهیا شده بود. سرخوردگی برآمده از دو شکست سنگین در برابر روس‌ها در سال‌های آغازین حکومت قاجارها و پی‌جویی برای آگاهی از زمینه‌های چنین ناکامی‌هایی در برابر کشور همسایه، فرستادن جوانان ایرانی به اروپا برای دستیابی به علوم و فنون نوین، فشار روزافزون حکومت استبدادی قاجار هم‌زمان با نابسامانی‌های گوناگون سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که نارضایتی‌هایی را برانگیخته بود و سرانجام آشنایی بیشتر ایرانیان با دستاوردهای صنعتی جهان آن روزگار تا روزگار میانی عصر قاجار، بستری فراهم ساخت تا جامعه راکد ایرانی به خود تکانی دهد.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما