برچسب : زبان-بومی

زبان فارسی و جامعه‌شناسی نامستقر ما / مجید اسدی | ۱۴:۱۵,۱۳۹۸/۷/۱|

چنان‌که در مقاله‌ای تحت عنوان «منشأ صداهای ناهنجار» نوشته بودم،۵ شبه‌افکار پسامدرن در اصل پس از باختن بازی در میدان مبارزه با جهان سرمایه‌داری توسط جبهۀ چپ برای به هم زدن بازی پس از چند دهه مبارزه حاصل آمده ‌است که ‌از ادعای انترناسیونالیسم پرولتاری عدول کرده و بر گروه‌های قومی‌، زبانی، جنسیتی و خرده‌فرهنگ‌ها خیمه زده ‌است.

هم‌سرایی با دشمنان ایران/ مجید اسدی | ۱۰:۲۵,۱۳۹۸/۶/۲۶|

نخست باید به ‌این نکتۀ مهم حتماً توجه شود که دفاع از ماهیت ملی و منافع آن هرچند بر شهروندان هر جغرافیایی لازم است، اما این امر ناظر بر این ادعا نخواهد بود که ما خواستار جامعه‌ای مانند جامعۀ مورد نظر در نگاه نخستینی فیلم دهکده ساختۀ نایت شیامالان هستیم که شیوه‌ای از زندگی را در ناب‌ترین شکل خود بر اساس ترس به تصویر می‌کشد که ‌اعضای دهکده نباید از دیوار یا حصار دهکده خارج شوند زیرا هیولاهای خطرناکی با عنوان «آن‌ها که حرفشان را نمی‌زنیم» نابودشان می‌کنند.

زبان بومی، بازوی دیپلماسی فرهنگی / احمد براهویی‌‌نژاد | ۹:۲۳,۱۳۹۷/۱۱/۲|

اولین روزنامه دوزبانه بلوچی-فارسی به نام «روچ» از دیروز انتشار خود را در استان سیستان و بلوچستان آغاز کرد و بنا دارد در آینده ای نزدیک در گستره سراسری منتشر شود. «روچ» در زبان و گویش مردم سیستان و بلوچستان به معنای خورشید و هم به معنای روز است که با توجه به انتشار هر روز این روزنامه، اسم بومی بامسمایی به نظر می‌رسد. از احمد براهویی‌نژاد، مدیر مسئول این روزنامه خواستیم به این مناسبت یادداشتی در اختیار روزنامه «ایران» قرار دهد که در ادامه می‌آید.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما