برچسب : در-کشاکش-دین-و-دولت

پیدایش دیوان و دولت در صدر اسلام / سید مسعود رضوی | ۱۰:۲۲,۱۳۹۹/۴/۱۱|

یکی از محاسن مجالس الفت با حضور ظرفا و اهل فضل و دانش، طرح مباحثی است که گاه برون از نظر و انتظار رخ می­دهد و ای بسا که در ذهن و ضمیر یا عواطف حاضران محفل ـ به قول شیخ سعدی ـ سخت در می‌گیرد؛ یعنی موجب جذب خاطر و توجه عمیق می‌شود. مدتی پیش که صفحاتی در بزرگداشت استاد محمدعلی موحد منتشر کردیم، نوشتیم که در ۹۶ سالگی ضمیر هشیار و ذهن وقّاد و نقّاد ایشان را عیان می‌توان دید، و فراوان نکته‌ها از زبان ایشان می‌شود شنید. وچرا چنین نباشد، که سنجه دقت و عیار عقل و علم؛ انباشته‌ای است از وفور دانش و استمرار آموزش، ترجمه و نگارش، و خوانش و تحقیق و پژوهش؛ و درپی آن سرریز مطالعه‌ای بی‌و‌قفه و پرسشگری در هر لحظه.

«در کشاکش دین و دولت» دکتر محمدعلی موحد نقد شد | ۷:۰,۱۳۹۸/۹/۱۷|

نشست نقد و بررسی کتاب «در کشاکش دین و دولت» اثر محمدعلی موحد با حضور نویسنده این کتاب در اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد. محمدعلی موحد با اشاره به به‌کارگیری اسناد معتبر در تالیف این کتاب گفت: هنگامی که مورخ کار جدی انجام می‌دهد باید بتواند گفته‌ها و شنیده‌ها را دور بریزد و از اسناد معتبر بهره گیرد.

گفت‌وگو با غلامرضا ظریفیان درباره «در كشاكش دین و دولت» | ۱۴:۳۸,۱۳۹۸/۸/۲۰|

شاید نسل جوان امروز مقهور و مدهوش اینترنت و فضای مجازی و تكنولوژی جدید و سرگرمی‌های متنوع، چندان حال و حوصله نداشته باشد كه در میان كتاب‌های كهن فارسی و عربی كنكاش كند و درباره موضوعاتی چون تاریخ صدر اسلام و نزاع‌ها و مشاجراتی كه بعد از رحلت پیامبر اسلام(ص) به وقوع پیوست یا درباره نخستین مواجهه‌های ایرانیان با اعراب و علل انحطاط ساسانیان و شكل و نحوه فتوحات اعراب و هزیمت‌های ایرانیان در برابر قبایل عرب و ... مطالعه كند

نورهان موحد به زبان فارسی و فارسی‎زبانان | ۷:۳۰,۱۳۹۸/۷/۲۸|

بالاخره هفته پیش قریب به یك ماه انتظار كتابخوان‎های ایرانی ثمر داد و آخرین كتاب استاد محمدعلی موحد با عنوان پرسش‎برانگیز «در كشاكش دین و دولت» در كتابفروشی‎ها توزیع شد، كتابی جمع و جور و خوش‌دست با طرح جلدی زیبا و چاپ شكیل كه نشر ماهی آن را در 317 صفحه منتشر كرده و از یك دیباچه، 6 فصل و یك پانوشت فراهم آمده است. استاد موحد در نود و شش سالگی، این «نورهان» (تحفه سوغات) را «به پاس شصت و هشت سال دوستی» به ابراهیم گلستان تقدیم كرده: «شمشیر آهیخته در جدال با فرومایگی و ابتذال».

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما