برچسب : داوود-فتحعلی-بيگی

درنگی بر نمایش‌های دینی در ایران / داوود فتحعلی‌بیگی | ۱۱:۵۷,۱۳۹۷/۸/۱۵|

اغلب پدیده‌های نمایشی در دنیا از دل آیین‌ها بیرون آمدند و مستقل شدند؛ از جمله هنر شبیه‌خوانی. شبیه‌خوانی هم یک آیین نمایشی و هم نمایشی آیینی است که روند شکل‌گیری آن از دل دسته‌های عزاداری روز عاشورا آرام‌آرام شکل گرفت. شبیه‌سازی پیدا شد و بعد بین شبیه‌ها، گفت‌وگو به وجود آمد. رفته‌رفته رسید به تعزیه‌های سیار و بعد رسید به تعزیه‌های ثابت؛ وقتی به تعزیه ثابت رسید، دیگر از دسته‌های عزاداری مستقل شد. اما به‌دلیل اینکه در فرصت‌های معینی که ویژگی آیینی و مذهبی دارد، اجرا می‌شود، طبیعتاً به‌عنوان آیین نمایشی یا نمایش آیینی مورد توجه قرار می‌گیرد.

هنر تعزيه و جايگاه آن در فرهنگ و آيين ايراني در گفت و گو با داود فتحعلی بیگی | ۱۱:۱۷,۱۳۹۴/۳/۱۲|

داود فتحعلی بیگی متولد سال ۱۳۲۹ سلطانیه زنجان ودانش‌آموخته مقطع كارشناسی نمايش از دانشكده هنرهای زيبای دانشگاه تهران است. او علاوه بر كارگردانی، بازيگری، نويسندگی و پژوهشگری، مدرس دانشگاه و از جمله فعالان عرصه هنرهای نمايشی است. او در سال ۱۳۸۰ موفق به دريافت مدرک درجه يک هنری معادل دكترا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

داود فتحعلی بیگی: عشق نگهدار هنر است | ۱۱:۱۲,۱۳۹۴/۳/۱۲|

بزرگداشت داوود فتحعلی بيگی همزمان با سالروز تولد وی در قالب برنامه «تولد ماه» در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار شد. ویژه برنامه «تولد ماه» به مناسبت بزرگداشت داوود فتحعلی‌بیگی، همزمان با سالروز تولد او، شامگاه یکشنبه ۱۰ خرداد در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) با حضور جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان تئاتر آیینی و تعزیه از جمله بهزاد فراهانی، جواد انصافی، اسماعیل خلج و مریم معترف برگزار شد.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما