برچسب : خلقیات-ما-ایرانیان

مقصود فراستخواه: بحث خلقیات ایرانی پایه علمی ندارد | ۱۴:۱۳,۱۳۹۸/۲/۸|

شاید برای همه ما در موقعیت‌های مختلف اجتماعی بسیار پیش آمده که نوک پیکان مشکلاتمان را به سمت ایرانی بودنمان گرفته‌ایم. به راستی از کی ما ایرانی‌ها، ایرانی شدیم و از چه زمانی علل رفتارهای اشتباه اجتماعی خود را به ایرانی بودنمان نسبت دادیم؟ آیا خلقیات ما ایرانیان ضعف‌هایی دارد؟ در پاسخ به این سوال‌ها ۹۶ درصد از جامعه آماری متشکل از اعضای هیئت علمی و گروهی از نخبه‌های کشور پاسخ مثبت داده‌اند.

منِ ایرانی کیست؟ | ۱۵:۲۸,۱۳۹۵/۲/۶|

پنجاهمین سالگرد انتشار کتاب «خلقیات ما ایرانیان» اثر محمد‌علی جمالزاده بهانه‌ای شد تا پژوهشکده فرهنگ، هنر و ارتباطات، همایش «خویش‌کاوی ایرانیان در دنیای مدرن» را در دستور کار خود قرار دهد و اهالی فکر را برای بحث «کیفیت تأمل ایرانیان نسبت به خویشتنِ خویش» گرد هم آورد. کتاب محمد علی جمالزاده، در واقع، نخستین اثری بود که می‌کوشید «هویت ایرانی» را از نگاه یک ایرانی به تحلیل بگیرد. این کتاب با وجود ایراداتی که به لحاظ روشی و پژوهشی به آن وارد است، به حکم آن که فتح بابی در زمینه مطالعات خویش‌کاوی ایرانیان بوده است، اهمیت بسیاری در این حوزه مطالعاتی دارد.

در نقد ذات‌انگاری روشنفكرانه | ۸:۳۱,۱۳۹۵/۲/۴|

به بهانه پنجاهمین سالگرد انتشار كتاب «خلقیات ما ایرانیان» اثر «محمدعلی جمالزاده» اخیرا همایشی با عنوان «خویش‌كاوی ایرانیان در دوران مدرن در «پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات» با همكاری گروه اخلاق انجمن جامعه‌شناسی ایران برگزار شد. در این همایش «مقصود فراستخواه» مدرس جامعه‌شناسی و عضو هیات علمی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی، «محمدرضا جوادی یگانه» جامعه‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، «آرمین امیر» جامعه‌شناس، «تقی آزاد ارمكی» جامعه‌شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران، «سیدحسین مجتهدی» روانشناس و مدرس دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و «نصراله پورمحمدی املشی» مدرس تاریخ و عضو هیات علمی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی(ره) سخنرانی كردند.

آزاد ارمکی: «خلقیات ما ایرانیان» و «غربزدگی» کتاب‌های غلطی هستند | ۱۰:۳۰,۱۳۹۵/۲/۱|

تقی آزاد ارمکی، استاد گروه جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: یکی از بدخوانی‌هایی که طی سال‌ها در ادبیات اجتماعی ایران اتفاق افتاده در کتاب «خلقیات ما ایرانیان» دیده می‌شود. کتاب «خلقیات ما ایرانیان» غلط و کتاب «غربزدگی» از آن هم غلط‌تر است. این آثار می‌گویند که در ایران چیزی جز استبداد نبوده و سرنوشت ما هم پذیرش استبداد است در حالی که در ایران حرکت‌های اجتماعی زیادی وجود داشته است.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما