برچسب : حوریه-سعیدی

فرمان‌های تولیت (تولیت‌نامه‌ها، نیابت‌نامه‌ها) در دورة قاجار/ حوریه سعیدی | ۸:۱۶,۱۳۹۸/۱۱/۱۴|

هدف: فرمان های موچود در مخزن خطی کتابخانۀ ملی ایران که صادرکنندۀ آن‌ها محل اختلاف است از لحاظ شکل و محتوا شده بررسی است. روش و رویکرد پژوهش: این مقاله با روش سندپژوهی نوشته شده است.

جایگاه آخوند خراسانی در نهضت مشروطه ایران در گفت‌وگو با حوریه سعیدی | ۹:۹,۱۳۹۸/۵/۱۴|

آخوند خراسانی یكی از شخصیت‌های دینی بود كه در مقابل مخالفین مشروطیت ایستاد و عنوان كرد «قانون مشروطه همان قانون شرع اسلام است» و به تبیین اهمیت این موضوع پرداخت. این جنبه‌های شخصیتی آخوند خراسانی و حضور گسترده او در محافل علمی و نقشی كه در سیاست داخلی و خارجی ایران داشته است ما را بر آن داشت تا با حوریه سعیدی استاد تاریخ دانشگاه و پژوهشگر تاریخ معاصر گفت‌وگو كنیم. متن منقح شده این گفت‌وگو كه به شكل مكتوب انجام شده است را می‌توانید در ادامه بخوانید.

سعیدی: بحث سندشناسی و شناخت ماهيت و هويت سند مغفول مانده است | ۹:۵۶,۱۳۹۵/۷/۲۴|

داخلی صفحه تاريخ‌،سیاست،علوم اجتماعی آرشيو گفت و گوی کوتاه ۰ توصيه مطلب گفت‌وگو با مولف کتاب «شیوه‌نامه دانشنامه سندشناسی» سعیدی: بحث سندشناسی و شناخت ماهيت و هويت سند مغفول مانده است/ ضرورت تدوین دانشنامه‌های سندشناسی تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰ حوریه سعیدی، مولف کتاب «شیوه‌نامه دانشنامه سندشناسی» گفت: در بحث سندشناسی و شناخت ماهيت و هويت سند، كارهايی چندان درخوری انجام نشده است و دانشنامه سندشناسی به ­عنوان نخستین نمونه يكی از گام‌های اوليه برای تهيه و تدوين دانشنامه سندشناسی به شمار می‌­رود. سعیدی: بحث سندشناسی و شناخت ماهيت و هويت سند مغفول مانده است/ ضرورت تدوین دانشنامه‌های سندشناسی حوریه سعیدی، مولف کتاب «شیوه‌نامه دانشنامه سندشناسی» به خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: اسناد تاريخی به عنوان یکی از منابع بسیار محكم و دقيق و به­ مثابه پشتوانه‌های شرح و تحليل رويدادهای گذشته در جايگاهی ویژه قرار دارند كه از خلال آن‌ها شرح رویدادها و فهم واقعیات تاريخی دقيق‌تر شده و به‌صورت مستند قابل ارزيابی و تحليل می‌شوند. این تاریخ‌پژوه ادامه داد: شكل‌های مختلفی از اسناد وجود دارند كه هر يك بنا به موضوع ویژه خود در جايگاهی متفاوت قرار گرفته‌اند. اسنادی با محوريت موضوع‌های مختلف سياسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نظایر آن. وی با انتقاد از کم‌کاری در بحث سندشناسی و شناخت ماهيت و هويت سند افزود: در سال‌های اخیر بر شمار و تنوع آثار تخصصی در حوزه مطالعات اسنادی و سندپژوهی افزوده شده، آثاری كه پژوهندگان عرصه تاريخ سياسی و اجتماعی را در پژوهش‌های خود راهنمايی و یاری می‌كند؛ اما در بحث سندشناسی و شناخت ماهيت و هويت سند، كارهايی چندان درخور، هنوز انجام نپذيرفته است. این تاریخ‌نگار ادامه داد: دانشنامه به مجموعه گسترده‌­ای از اطلاعات بشری گفته می‌­شود كه بر يك محور مشخص و با ترتيبی معين در كنار هم گذاشته می‌­شود تا علاقه‌مندان و محققان، در جست‌وجو درباره موضوع تعيين شده به ­سهولت بتوانند پرسش خود را يافته و به­ عنوان مأخذ و منبع مورد استناد در پژوهش خويش بدان اعتماد کنند. سعیدی اظهار کرد: دانشنامه سندشناسی به ­عنوان نخستین نمونه (بنا به شواهد مستند، اولين در ايران و حتی جهان) دانشنامه تخصصی است كه در حوزه سندشناسی و مفاهيم مربوط به سند، اجزا و ساختار آن ­شكل يافته است. وی با اشاره به ضرورت تهيه و تدوين دانشنامه سندشناسی عنوان کرد: سازمان اسناد و كتابخانه ملی و نيز پژوهشكده اسناد سازمان، بنا به رسالتی كه دارند؛ بايد عرضه‌كننده الگو و مدل­‌های پژوهشی باشند كه ديگر مراكز علمی و تخصصی (اعم از آموزشی و پژوهشی) بتوانند از آن گرته­‌برداری كرده و بخشی از تلاشی كه لازم است در تهيه منابع مستند و بنيادی بردارند، صرف پژوهش­‌های ديگر مورد نياز خود کنند. این سندشناس افزود: در اين ميان تهيه و تدوين دانشنامه سندشناسی يكی از ضروری‌ترين گام‌هايی بوده است كه در حال حاضر قدم‌­های نخست آن با تلاش بنده که عضو هيات علمی سازمان اسناد و كتابخانه ملی هستم و همكاری سندپژوهان متخصص و مبرز از درون و بيرون سازمان برداشته شده است. سعیدی بیان کرد: تدوين كتاب «شيوه‌نامه دانشنامه سندشناسی» يكی از گام­‌های اوليه برای تهيه و تدوين دانشنامه سندشناسی به شمار می‌­رود كه با تلاش­‌های همكاران در انتشارات سازمان به چاپ رسيده است. اين اثر به ­عنوان ويراست نخست عرضه شده و همان‌گونه كه خود ادعا کرده با گذشت زمان و تكميل اطلاعات و دانش مربوط به بحث سندشناسی تكميل خواهد شد.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما