برچسب : حمیدرضا-اردلان

اهمیت جشنواره‌ موسیقی نواحی در گفت و گو با حمید‌رضا اردلان پژوهشگر موسیقی | ۱۱:۵,۱۳۹۸/۸/۱۹|

موسیقی مقامی یا موسیقی نواحی گونه‌ای از موسیقی‌ است که به نغمه‌ها و سازها و نواهای مناطق و نواحی ایران نظر دارد و در واقع جزو جدایی‌نشدنی هویت فرهنگی و هنری ایران است؛ موسیقی‌ای که آبشخور انواع موسیقی‌ درکشورمان است و از آن تغذیه می کنند؛ اما با این اوصاف آن‌طورکه در شأن این موسیقی است چندان التفاتی به آن نبوده است وهنرمندان این حوزه بخصوص پیشکسوتان موسیقی نواحی ایران که تنها راه ارتزاق و امرار معاش آنان از طریق همین نواها و سازها بوده گلایه مند از کم توجهی به این هنروهنرمندان هستند و این انتظار وجود دارد که بودجه مشخصی برای این موسیقی تعریف شود.

گفت وگو با حمید رضا اردلان آهنگساز و پژوهشگر موسیقی | ۱۱:۱۶,۱۳۹۷/۶/۲۶|

نام عناوینی چون موسیقی‌ مذهبی وآیینی عنوانی است که شاید ذهن هرشنونده‌ای را به سوی نوحه بکشاند.اما پایه واساس این نوع موسیقی به ریشه‌های اصیل موسیقی ایرانی یعنی دستگاه‌ها ومقام‌های موسیقی ایران برمی‌گردد. موسیقی‌های آیینی گنجینه‌هایی ازمیراث معنوی ایران هستند که درگوشه‌های پنهان نواهای قدیم قراردارند و به‌صورت سینه به سینه به نسل امروز منتقل شده است

فرود نغمه های ماندگار «نواحی» به گوشه فراموشی | ۹:۴۰,۱۳۹۶/۴/۱۹|

مناسبات را به حدی رسانده‌ایم که باید با احتیاط در مورد موسیقی نواحی صحبت کنیم فکوهی: سیاست فرهنگی ایران باید به سمت گشایش و کنار گذاشتن مطلق ممنوعیت برود. درمحیط‌های گلخانه‌ای فرهنگ به‌وجود نمی‌آید؛ برای رشد فرهنگ باید آن را گسترش بدهیم و چاره این کار از نگاه من از بین بردن ممنوعیت‌ها و انحصار‌است. اگر بخواهد دولت مدرن و توسعه یافته باشد نباید تصدی فرهنگ را در دست داشته باشد.

گفت‌وگو با حمیدرضا اردلان، گوش تهران، گوش «آیینی» نیست | ۸:۳۵,۱۳۹۵/۷/۱۹|

موسیقی آیینی و مذهبی که جزئی از موسیقی مقامی و دستگاهی ما محسوب می‌شود، بیان‌کننده باورها و اعتقاداتی است که از گذشته تا به امروز وجود داشته، در واقع می‌توان موسیقی را روایتگر و حافظ آیین‌های گذشته معرفی کرد. نوحه، روضه و مرثیه‌هایی که با اشعار مورد نظر و به صورت همسرایی، ادوار گذشته را سینه به سینه به آیندگان منتقل می‌کند مثال‌های روشن این موضوع هستند. این آیین‌ها اما با گذشت زمان، تغییر نسل‌ها، موسیقی‌های وارداتی و سیاست آرام آرام رنگ و بوی دیگری گرفته و دخل و تصرف‌هایی در آن ایجاد شده است و تردیدی نیست که این روزها کمتر می‌توان دل به موسیقی‌های مذهبی با اشعار پرمحتوا سپرد.

گفت‌وگو با دکتر حمیدرضا اردلان: به قدرت فرهنگي اقوام خوشبينم | ۱۰:۵۲,۱۳۹۵/۵/۱۳|

حمیدرضا اردلان، پژوهشگر موسیقی و نایب‌رئیس خانه هنرمندان ایران، نگران حذف موسیقی اقوام در عصر مدرن نیست، بلکه به تغییر‌پذیری و جان‌بخشی آن اعتقاد دارد. به واسطه شناخت او از موسیقی و فرهنگ کردستان، «موسیقی و هنر کردها» محور مصداقی این گفت‌وگو شد. اما نکته محوری در این مصاحبه یک‌ساعته که حتی در میان سؤالات فرعی به صورت خزنده تلاش می‌کرد خود را به سطح برساند، سرمایه موسیقی و هنر اقوام ایرانی و ضرورت تعامل با آن بود.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما