برچسب : جامعه-ایرانی

وظیفه ناتمام / دکتر سیدعبدالامیر نبوی | ۸:۱۷,۱۳۹۸/۷/۲۲|

آیا تحقق آرمان‌های دموکراتیک برای جامعه ایرانی زود است؟ 1- «مسئولیت اجتماعی» به معنای حساسیت شهروندان نسبت به روندها و دغدغه‌های زندگی اجتماعی و مشارکت برای ارتقا و بهبود آن است. به‌عبارت دیگر، ایفای مسئولیت اجتماعی افراد نشانه وجود علاقه‌مندی و حساسیت و سپس واکنش آنان از طریق مشارکت و فعالیت است. در واقع، مرور تجارب جوامع مختلف نشان می‌دهد که وجود یا بروز مسائل و مشکلات را بایستی امری طبیعی در گذر عمر شمرد

آیا جامعه ایران وارد دوره‌ای آنومیک شده است؟ / ناصر فکوهی | ۹:۴۰,۱۳۹۸/۴/۱۰|

واژه آنومی ( از ریشه یونانی به معنای نبود قانون و ارزش) را عمدتا امیل دورکیم و از خلال کتاب «خودکشی» خود وارد ادبیات علوم اجتماعی کرد. تعبیر دورکیم از این مفهوم، موقعیتی از جامعه است که در آن به دلایلی که می‌توانند بسیار متفاوت باشند، ما شاهد کاهش یا از میان رفتن نسبتا گسترده ارزش‌های اجتماعی باشیم به صورتی که افراد دچار تزلزل در شخصیت خویش شده و از آنجا که دیگر به هیچ‌چیز و هیچ‌کسی باور ندارند، تنها راه را در «خودکشی» ببینند.

روایتی از برخورد جامعه ایرانی با پدیده «دیوانگی» در تاریخ | ۹:۳۴,۱۳۹۶/۱۲/۲۶|

٢٥٦ دیوانه برپایه سرشماری سال ١٣٠١ خورشیدی در سال‌های پایانی دوره قاجار در تهران می‌زیسته‌اند. از این دیوانگان، ١٧٨ مرد و ٧٨ زن بوده‌اند. اگر تنها بخواهیم آمار همین یک سال را در نظر بگیریم، پدیده و شمار دیوانگان در ایران دست‌کم در دوره قاجار، یک «مساله» مهم می‌توانسته باشد. دیوانگی به هر روی، پدیده‌ای متاخر و متعلق به امروز نیست؛ پدیده دیوانگی و دیوانگان، آنگونه که از منابع و روایت‌های تاریخی برمی‌آید، از هزاره‌های دور در گذر تاریخ، به عنوان یکی از مسایل جامعه ثبت و روایت شده است.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما