برچسب : احمد-منزوی

تقدیر و تشکر خانواده شادروان استاد احمد منزوی از مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی | ۱۳:۵۳,۱۳۹۵/۹/۲۸|

جناب آقای سید کاظم موسوی بجنوردی ریاست محترم مرکز جناب آقای عنایت الله مجیدی جناب آقای صادق سجادی جناب آقای علی بهرامیان و کلیه بزرگواران، دانشمندان و همکاران صدیق پدر بزرگوارمان استاد احمد منزوی مراتب سپاس خانواده منزوی را از برگزاری مراسم بزرگداشت نخستین سالگشت درگذشت استاد احمد منزوی – پژوهشگری که همه عمر پربار خود را در نگاهبانی از میراث کهن فارسی سپری کرد – توسط ان مرکز محترم ابراز می داریم.

سید کاظم موسوی بجنوردی: بزرگ داشتن احمد منزوی در ادامه دادن راه اوست | ۱۱:۵۳,۱۳۹۵/۹/۲۲|

روز یکشنبه 21 آذر ماه 1395مراسم یکمین سالگرد درگذشت کتابشناس نامدار شادروان استاد احمد منزوی باحضور خانوادۀ استاد احمد منزوی، سید کاظم موسوی بجنوردی رئیس مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و همکاران استاد احمد منزوی در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار شد. سید کاظم موسوی بجنوردی، دکتر سید صادق سجادی، دکتر علی بهرامیان و دکتر محمد ابراهیم ذاکر سخنرانان این مراسم بودند.

احمد منزوی و جهانِ ایرانی / علی بهرامیان | ۹:۱,۱۳۹۵/۹/۲۱|

هر پژوهشگری که با میراث کهن زبان فارسی در پهنه گیتی سر و کار دارد و در جست و جوی نسخه‌ای از آثار نیاکان و بزرگان ما به زبان فارسی است با تاریخی هزار ساله، از اقصای شبه قاره هند تا خوارزم و بخارا و سمرقند «چو قند» و خجند و مرو و بلخ و هرات و همه پهنه ایران زمین تا قونیه و بغداد و نجف و کربلا و کوفه و شام و مصر، بی‌گمان با نام «احمد منزوی» آشناست: فرزند علامه شیخ آقابزرگ طهرانی - مؤلف بلند آوازه الذریعه الی تصانیف الشیعه و طبقات اعلام الشیعه.

برگزاری یکمین سالگرد درگذشت استاد احمد منزوی در مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی | ۱۰:۵۶,۱۳۹۵/۹/۱۵|

به مناسبت یکمین سالگرد درگذشت کتابشناس نامدار شادروان استاد احمد منزوی مراسمی در مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی روز یکشنبه 21 آذر ماه 1395 ساعت 10 الی 11:30 برگزار می‌شود. ضمناً در خصوص انتشار مجلد دوازدهم فهرستواره کتابهای فارسی دربارۀ کوششهای کتابشناسانه آن شادروان سخنانی ایراد خواهد شد.

اهمیت کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی / دکتر محمد رضا نصیری | ۹:۵۹,۱۳۹۵/۵/۱۲|

در عرصه کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی کمتر کسی است که با نام و آثار زنده‌یاد استاد احمد منزوی آشنا نباشد. استاد در سال ۱۳۰۲ در سامره به دنیا آمد. مقدمات علوم را نزد پدر بزرگوارش، مرحوم شیخ آقا بزرگ تهرانی (صاحب الذّریعه الی تصانیف الشّیعه) فراگرفت. در دوازده سالگی همراه پدر به نجف اشرف سفر کرد و در بیست سالگی همراه پدر به ایران بازگشت و پس از اخذ دیپلم از دارالفنون، به دانشکده معقول و منقول راه یافت. در سال ۱۳۲۷ به استخدام آموزش و پرورش بندرانزلی درآمد و در سال ۱۳۲۹ به تهران منتقل شد و به تدریس پرداخت و سرانجام در سال ۱۳۵۶ سبک‌دوش (بازنشسته) شد.

ابن ندیم منزوی / فرهاد طاهری | ۱۱:۵۳,۱۳۹۵/۳/۳۱|

نخستین بار در آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی در کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی بود که از زبان استاد ایرج افشارشنیدم که لقب «ابن ندیم» را در توصیف مقام شامخ علمی استاد احمد منزوی به کاربرد . معمولاً بسیاراتفاق می افتد که در مراسم بزرگداشت مشاهیر فرهنگ وتاریخ وادب ، یا در مقالاتی که به یاد آنان نوشته می شود. سخنرانان و نویسندگان چنان محافل و مقالات ، دربیان مراتب عظیم الشأن علمی و اخلاقی و یادکردآثارِبه جای ماندۀ آن بزرگان ونقش بسته برصفحات ِ پرشمار ، گونه های صورخیال در ادب فارسی را ( چون تشبیه ، استعاره، مجاز، اغراق ) به خدمت می گیرند .

احمد منزوی / محمدرضا زادهوش | ۱۱:۷,۱۳۹۴/۱۱/۱۲|

احمــد فرزنــد دوم آقابــزرگ تهرانــی و مریــم بیگــم آریــان در خــرداد 1302ش / 8 ربیع الثانی 1341ق در ســامره بــه دنیــا آمــد. عربــی را در مکتــب خانه ملامحمــود و فارســی را از عمویــش آموخــت. در ســال 1314 بــه همراه خانــواده به نجــف رفت و با غلط گیــری نمونه های چاپــی الذریعه، اثر پدرش، با کتاب شناســی آشنا شــد. پدرش عقیده داشت کــه هرکــس باید هنری داشــته باشــد و احمد پنج ســالی را بــه خیاطــی گذراند.

احمد منزوی، ابن ندیم کنونی ما / ایرج افشار | ۱۳:۴,۱۳۹۴/۹/۲۸|

برای مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی مایۀ بسی مباهات است که استاد احمد منزوی، سالها این مرکز را خانه و کاشانۀ خویش دانسته و آنچه را که برای ثبت و ضبط میراث زبان فارسی از سالیان دور در نیت داشته، از طریق این مرکز پی گرفته است. بدین مناسبت این مرکز بر آن شد تا به میمنت بیست سال همکاری، اثری خاص مشتمل بر نکته هایی از زندگی استاد و فهرستی از آثار او به دست دهد. کتاب «دانش و فرزانگی»سیری در زندگی و آثار استاد احمد منزوی ست که در سال 1390 توسط علی رفیعی علامرودشتی تدوین و تنظیم شد و با مقدمۀ علی بهرامیان توسط مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی چاپ و منتشر شد. آنچه در زیر می خوانید مقاله ای از زنده یاد استاد ایرج افشار است که در این کتاب آمده است

گزارش تصویری از مراسم تشییع زنده یاد احمد منزوی | ۱۳:۲۹,۱۳۹۴/۹/۲۵|

گزارش تصویری از مراسم تشییع زنده یاد احمد منزوی با حضور چهره های فاخر فرهنگی ، سیاسی،ادبی و هنری در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی

گفت و گو با استاد احمد منزوی | ۹:۴۸,۱۳۹۴/۹/۲۵|

استاد احمد منزوی از بزرگان عرصه نسخه‌پژوهی و فهرست‌نویسی درگذشت؛ خبر به همین سادگی بود، اما زندگی این چهره فرهنگی به این سادگی شکل نگرفته و به بار ننشسته بود. فقدان او ضایعه‌ای بزرگ برای اهل تحقیق و اندیشه است. به خاطر دارم 25 آبان سال 1385 در کتابخانه مجلس شورای اسلامی هفتمین دوره «آیین بزرگداشت حامیان نسخ خطی» برگزار شد و از چهره‌های فعال این عرصه تجلیل به عمل آمد که یکی از برگزیدگان، استاد احمد منزوی بود و در کارنامه‌اش فهرست‌نویسی بیش از 80 کتاب دیده می‌شود. در همان ایام گفت‌وگوی کوتاهی با او داشتیم که در صفحه آخر روزنامه ایران تحت عنوان «امروز با احمد منزوی» در تاریخ 30/8/1385 چاپ شد. به مناسبت درگذشت او به سراغ آرشیو روزنامه رفتیم و اقدام به بازچاپ آن می‌کنیم تا یاد او را زنده نگه داریم. استاد منزوی در سال 1302 به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را در نجف گذراند، دوران متوسطه را در دارالفنون سپری کرد و سرانجام در رشته الهیات از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. وی کار نسخه‌شناسی و نسخه پژوهی را از سال 1325 آغاز و نخستین کتابی که منتشر کرد «المصفا» بود که پدرش در علم رجال نوشته بود.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما