برچسب : ابو-علی-سینا

ابوعلی سینا و تصوف / بدیع الزمان فروزان فر | ۱۳:۲۲,۱۳۹۶/۸/۱۴|

چنانکه عنوان خطابه حکایت می کند دربارۀ ابو علی و ارتباط وی با تصوف که شیخ چنانکه بیاید در بعضی کتب و رسائل خود آنرا تأیید و تقویت نموده و در پاره یی موارد بر خلاف و در تضعیف آن اشاراتی فرموده است.

بزرگداشت انسان در آثار منظوم ابو علی سینا / میرزا ملااحمد | ۸:۲۸,۱۳۹۵/۶/۱|

ابو علی ابن سینا از زمره ان دانشمندان بزرگ عالم است که با آثار پربهای فراوان خود در پیشرفت علم و تمدن جهان سهم ارزنده داشته اند. آثار ابن سینا قرن هاست که به دردهای معنوی و جسمانی بشر شفا می بخشد،زیرا در مرکز همه آنها انسان و عنایت به آن قرار دارد. اگر در آثار طبی ابن سینا سلامتی انسان و راه های جلو گیری،تشخیص و معالجه کل امراض در مد نظر بوده،در آثار ریاضی و فیزیک،شیمی و معدن شناسی و سایر علوم طبیعی، مسائل به سازی محیط و بهزیستی انسان مطرح شده است.

فیلسوف خودآموخته / جیم کالویل - ترجمه : احمد رضا نیکنام | ۹:۳۲,۱۳۹۴/۱۲/۱۱|

داستان حی ابن یقظان ابوبکر محمد ابن طفیل را مقدمه ای بر فلسفه یا "حکمت" که توسط نام دارترین فیلسوف اسلام، شیخ و استاد، ابو علی سینا عرضه شده است، توصیف می کنند. این داستان برای مقابله با آنچه ابن طفیل تاثیر مخرب شبه- فلسفه در اسپانیای مسلمان می دانست نوشته شده است. حی ابن یقظان از اینرو، در یک سطح، نوعی کتاب مقدماتی برای فلسفه ی اسلامی است. کتاب، پیش از آنکه چهارچوبۀ روایت پسری با منشاء نامعلوم را که بدست غزالی در جزیرۀ متروکی بزرگ می شود را بنیان گذارد، استخوان بندی ارجاعیش را با نقدی کوتاه و گزیده از فلسفۀ اسلامی بنا می نهد.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما