برچسب : آقامحمدخان-قاجار

آقامحمدخان قاجار از تولد تا کشته شدن در کنار قلعه شوشی / فاطمه قاضیها | ۱۰:۱۵,۱۳۹۷/۸/۱۳|

آقامحمدخان قاجار در هفتم محرم سال ۱۱۵۵ در استراباد از پدری قاجار و مادری ترکمن، دیده به جهان گشوده بود، بخشی از سال های اولیه زندگی خویش را در کنار پدرش محمد حسن خان قاجار گذراند؛ پدری که سراسر عمر خویش را یا در فرار از دست نادرشاه در دشت گذرانده بود، یا در تلاش برای تسخیر استراباد، یا حراست از قلمرو خویش از تعرضات زنديه.

پاسخ به یک سؤال تاریخی آقامحمدخان یا آغامحمدخان؟ | ۸:۴۴,۱۳۹۵/۹/۳۰|

کی از جنجالی‌ترین و بحث برانگیزترین شاهان معاصر ایران آقامحمدخان قاجار، بنیانگذار سلسله قاجاریه است. یکی از دلایل بحث و اختلاف شدید بر سر این شخصیت تاریخی، افسانه‌ها و داستان‌هایی است که در مورد او نقل شده است. ریشه این افسانه‌ها و حکایات غالباً به اواخر سلطنت قاجاریه بازمی‌گردد که موج سیاه نمایی گسترده‌ای نسبت به سلسله قاجاریه آغاز و در نهایت در کنار دیگرعوامل منجر به عزل احمدشاه قاجار از سلطنت و سقوط قاجاریه شد.

قبر آقامحمدخان قاجار کجاست؟ دکتر سعید میرسعیدی | ۱۰:۵۴,۱۳۹۵/۶/۱۴|

مرگ آقامحمدخان سرسلسله قاجاریه در شب ۲۱ ذیحجه سال ۱۲۱۱ ه.ق مطابق با روز شنبه 28 خرداد سال 1176ه.ش در قلعه شوشی (شوشا) اتفاق افتاد. سه روز بعد از تصرف این شهر که در ارمنستان امروزی قرار داشته، شاه قاجار به دست سه نفراز فراشان خلوت که بر آنها خشم گرفته بود به قتل رسید. جسد شاه مقتول ابتدا به طور امانت در شوشی دفن شد و چند ماه بعد با به سلطنت رسیدن فتحعلی شاه و تثبیت قدرت او به ایران منتقل شد و پس از مدت کوتاهی که در زاویه حضرت عبدالعظیم(ع) قرار داشت، با تشریفات فراوان برای خاکسپاری به نجف اشرف انتقال داده شد.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما