برچسب : سید-محمد-موسوی-بجنوردی

حرمت دروغ درگفت وگو با آیت‌الله سیدمحمد موسوی بجنوردی | ۸:۱۲,۱۳۹۵/۱۲/۲۱|

«دروغ در لغت به معنای سخن نادرست، خلاف حقیقت و واقعیت، قول ناحق است و به معنای نقل گفتاری از کسی است که آن را نگفته است. اصل آن در گفتار است؛ گذشته باشد یا آینده،‌ وعده باشد یا غیر آن.

سیدمحمد موسوی‌بجنوردی: هجمه به دانشگاه آزاد اسلامی به خاطر حسادت است | ۱۰:۵۳,۱۳۹۵/۶/۲۸|

سه سال از انتصاب حمید میرزاده به‌عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی می‌گذرد؛ در این سه سال رویدادهایی در دانشگاه اتفاق افتاد که تا حدود بسیار زیادی شاکله و ساختار دانشگاه را تغییر داد. دانشگاه آزاد اسلامی در سه سال گذشته تلخ و شیرین‌های زیادی را تجربه کرد و دستاوردهایی در زمینه‌های مختلف با وجود تمام سنگ‌اندازی و هجمه‌ها برای آموزش عالی کشور به ارمغان آورد.

سیدمحمد موسوی‌بجنوردی: عفو عمومی از مهم‌ترین اقدامات امام پس از انقلاب بود | ۱۰:۵۰,۱۳۹۴/۱۱/۱۲|

سیدمحمد موسوی‌بجنوردی فقیه، حقوقدان و از استادان برجسته دانشگاه‌های کشور است. او هم‌اکنون استادتمام دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تربیت‌معلم تهران و رئیس دانشکده معارف دانشگاه آزاد اسلامی است. بجنوردی فعالیت‌های انقلابی خود را از نجف آغاز می‌کند و با حضور امام(ره) در نجف با همراهی ایشان به مبارزه می‌پردازد. در گفت‌وگو با سیدمحمد موسوی‌بجنوردی همراه با خاطرات او، نگاهی به سفر امام(ره) و بازگشت ایشان به ایران و فعالیت‌های بعد از این بازگشت داشته‌ایم.

فقه و مقتضیات زمان / آیت‌الله سیدمحمد موسوی بجنوردی - بخش سوم و پایانی | ۸:۵۱,۱۳۹۴/۴/۲۲|

امروزه با پیشرفت دانش و استفاده‌های گوناگون از خون، به ویژه خون انسان و فراورده‌های آن، این ماده نقش و جایگاه ویژه و حیاتی یافته است. حجم خون در یک فرد بالغ به طور متوسط ۵ لیتر می‌باشد. کار خون به واسطه گردش در داخل رگهای اصلی، توزیع مواد غذایی، اکسیژن و حرارت در بدن و انتقال دی‌اکسید کربن و مواد زاید حاصل از فعالیت سلولها به ارگانهای دفعی است.

بزرگ‌ترین خدمت به ایران و ایرانی / سیدمحمد موسوی‌بجنوردی | ۱۴:۲۴,۱۳۹۴/۳/۲۶|

به اعتقاد من تاکنون به تاریخ ایران ظلم شده است؛ این کشور با تاریخ درخشانی که چه قبل از اسلام‌ و چه بعد از آن دارد، سزاوار توجه بیشتری است. ایران قبل از ورود اسلام نیز تمدنی حقیقی داشته است و پادشاهانی نظیر کوروش به عدالت اجتماعی در این سرزمین توجه داشته‌اند که البته اینها آن‌طور که شایسته است به بحث و فحص گذاشته نشده است. در مقابل امروز تاریخ اسلام هم به دست عرب‌زبان‌ها نوشته می‌شود و آن‌طور که سزاوار است به نقش برجسته ایرانیان در شکوفایی تمدن اسلامی توجه نمی‌شود. این درحالی است که بزرگ‌ترین خدمت را به اسلام، ایرانیان کردند.

شاخصه‌های عدالت قضایی از منظر امیرالمؤمنین(ع) / آیت‌الله سیدمحمد موسوی بجنوردی - بخش دوم | ۱۰:۴,۱۳۹۴/۳/۱۰|

سیره علوی مملو از عدالت قضایی است. روایاتی که از آن حضرت در فقه قضا و اصول قضاوت نقل شده، از یک سو و وقایع و مرافعاتی از مردم که بر آن حضرت عرضه شده و او میان آنان قضاوت کرده یا مراجعات خود ایشان به قضات جهت استیفای حقوق خود، همگی شواهد مستندی بر اهمیت عدالت قضایی نزد حضرت می‌باشد. ایشان عدالت را برای احقاق حق لازم می‌شمرند و تأکیدشان برای اعطای حق به صاحب آن را می‌توان دلیل عمده ایشان به اهمیت عدالت قضایی در اسلام در نظر گرفت. داستان‌های مختلف منقول در مورد ایشان همچون دادن طفل به مادر حقیقی (ر.ک: سیدبن طاوس۱۳۷۰: ۱۸۷-۱۸۶) یا رجوع ایشان به همراه یهودی به قاضی (ر.ک: مجلسی ۱۴۰۳ ج۴۱: ۵۶) مؤید نگرش حقیقی ایشان به مفهوم عدالت می‌باشد. نظام قضایی حضرت مرکّب از اصول کلی قضاوت است که مجموعاً به کمک هم، عدالت قضایی در حکومت اسلامی را تأمین می کنند.

موسوي بجنوردي: مخالفان سيدحسن خميني با امام (ره) مشکل دارند | ۱۳:۴,۱۳۹۳/۳/۱۳|

آيت الله موسوي بجنوردي در گفت وگو با ايسنا با بيان اين‌که اگر اسلام براي مردم حقوقي قايل مي‌شود در راستاي آزادي است، گفت: انسان در انديشه آزاد است و اين موضوع در عالم خلقت وجود داشته است، بنابراين وقتي دولت‌ها مي‌گويند به مردم آزادي داده‌ايم يا مي‌دهيم بايد به آنها گفت مگر شما چه کاره هستيد ؟آنکه آزادي داده، خداست حال اگر شما هنر داريد، موانع آزادي را برداريد.يک دولت که قائل به دموکراسي باشد بايد موانع آزادي را بردارد.

اعتبار حقوقي شهادت با رويكرد تحقق عدالت قضايي / آیت‌ا... سید محمد موسوی بجنوردی | ۱۱:۱,۱۳۹۳/۱/۳۱|

اعتبار حقوقي شهادت با رويكرد تحقق عدالت قضايي / آیت‌ا... سید محمد موسوی بجنوردی

فرزند خواندگی / آیت‌ا... سید محمد موسوی بجنوردی | ۱۱:۲۹,۱۳۹۳/۱/۲۴|

تعلیم و تربیت آهنگ موزونی دارد که از ابتدای کودکی تا پایان عمر نقش اساسی در ساخت شخصیت هر فرد ایفامی‌کند. ثبات شخصیت انسان که یکی از معيارهاي کمال محسوب می‌شود، حاصل مجموعه‌ای از خصوصیات مادرزادی، مراحل رشد و تربیت در کانون مناسب زندگی است. بنابراین در کانون منظم و توأم با محبت و سالم خانوادگی است که کودکان از ثبات شخصیتی برخوردار می‌شوند ولی درباره کودکانی که از محیط خانه و خانواده به هر دلیلی دور هستند، شخصیت آنها چطور و چگونه شکل می‌پذیرد؟ اين كودكان معمولاً در سازمان‌هاي مخصوص نگهداري مي‌شوند.

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما