برچسب : دائرة-المعارف-بزرگ-اسلامی

گزارش شورای عالی علمی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی در جلسه پایانی سال 1395 | ۱۲:۳۴,۱۳۹۵/۱۲/۲۴|

دبا: پنجمین جلسۀ شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی در ساعت 18 دو‌شنبه 23/12/1395 تشکیل گردید و فعالیتهای علمی مرکز در آبان، آذر، دی، بهمن و سالانه بدین شرح گزارش شد:

مجلدهای 2، 7، 8، 11، 17 و 21 دائره المعارف بزرگ اسلامی تجدید چاپ شد | ۸:۴۱,۱۳۹۵/۸/۱۸|

دبا: انتشارات مركزدائرةالمعارف بزرگ اسلامی، هم زمان مجلّدهاى ٢، ٧، ٨، ١١، ١٧، ٢١ دائرة المعارف بزرگ اسلامى را تجدید چاپ و منتشر کرد.

بخش پرونده های علمی در مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی / ایران ناز کاشیان | ۹:۴۵,۱۳۹۵/۷/۱۲|

بخش پرونده های علمی، چهارمین بخش از سازمان علمی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی است که وظیفۀ اصلی آن تشکیل پرونده های علمی برای تالیف مقالات دائره المعارف های منتشره در این مرکز است. پروندۀ علمی مجموعه ایست از اطلاعات گوناگون( اعم از کتاب، مقاله، گزارش، پایان نامه، فیلم، عکس، ... ) راجع به هریک از عنوان های دائره المعارفی که طبق ضوابط "شیوه نامۀ تشکیل پرونده های علمی" (نک، ادامۀ مطلب) تنظیم و گردآوری می گردد. پرونده های علمی، امکان دسترسی به اطلاعاتی دقیق، موثق، مستند و قابل اعتماد را در کوتاه ترین زمان برای مؤلف فراهم می سازد.

پروژه نا‌امن كردن ایران را جدی بگیریم / كاظم موسوی بجنوردی | ۹:۳۵,۱۳۹۵/۴/۲۱|

مهم‌ترین افتخار نظام جمهوری اسلامی در چند دهه اخیر كه بارها درسخنان رهبری معظم، رییس محترم جمهور و دیگر مسوولان نظام بر آن تاكید شده، برقراری امنیت كامل در ایران با وجود نا‌امنی مطلق در خاورمیانه آشوب زده است. همین ویژگی سبب شد كه در همه این سال‌ها صهیونیسم بین‌الملل، راست‌های افراطی غرب و رژیم‌های ارتجاعی منطقه از هر وسیله‌ای برای نا‌امن كردن ایران و القای احساس ایران هراسی درذهن جهانیان استفاده كنند.

آشنایی با فعالیت های بخش ایران شناسی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی | ۱۴:۱۹,۱۳۹۵/۴/۲۰|

دبا: یکی از بخش های مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، بخش ایران شناسی است. دکتر محمود جعفری دهقی عضو شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و مدیر بخش ایران شناسی این مرکز دربارۀ فعالیت هایی که در این بخش صورت می گیرد گفت: فعالیت های بخش ایران شناسی گسترده است. بخشی از این فعالیت ها مربوط به دانشنامه هاست که به دو دسته تقسیم می شود. اول کارهای مربوط به دانشنامۀ ایران باستان و دوم هر آنچه مربوط به ایرانشناسی و ایران می شود و در دیگر دانشنامه های در دست تدوین مرکز در دست تهیه است مانند دانشنامه ایران و یا دائرةالمعارف بزرگ اسلامی و سایر دانشنامه های مرکز.

اسلامیکا، دانشنامه ای با رویکرد شیعی | ۱۱:۱۱,۱۳۹۵/۴/۱۵|

مجلد پنجم دانشنامۀ اسلامیکا که نسخۀ انگلیسی دائرةالمعارف بزرگ اسلامی است، در دسامبر 2015 منتشر شد. این مجلد ادامۀ مداخل حرفB (از بیرونی تا آخر) و تمامی مداخل حرفC و چند مدخل آغازین حرف D را در بر می گیرد. از مداخل مهم این مجلد می توان به مقالۀ خلافت (caliphate)، خوشنویسی(calligraphy) و کوروش کبیر( (Cyrus The Greatاشاره کرد. جلد پنجم دانشنامۀ اسلامیکا دارای یکصد و دو مدخل است.

دانش پژوهان نخبه جامعه المصطفی از مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی دیدن کردند | ۱۳:۱۷,۱۳۹۴/۱۰/۲۰|

جمعی از دانش پژوهان نخبه از کشورهای لبنان، روسیه، مالزی، اندونزی، آلبانی، کویت به اتفاق حجت الاسلام والمسلمین طباطبائی صبح روز یکشنبه بیستم دی ماه از مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی دیدن کردند. به گزارش روابط عمومی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی، دانش پژوهان نخست از بخش های مختلف کتابخانه و مطبوعات این مرکز دیدن کردند و با چگونگی سازماندهی و نحوه دستیابی به منابع و مآخذ آشنا شدند. سپس در جلسه ای مشترک با دکتر کیانوش کیانی هفت لنگ، مشاور عالی مرکز و رئیس پژوهشکده ابوریحان بیرونی وابسته به مرکز دیدار و گفت و گو کردند و دکتر کیانی هفت لنگ طی سخنانی به معرفی مرکز و عملکرد و دستاوردهای آن پرداخت.

گزارش نشست علمی «سهم پارتیان در فرهنگ ایرانیان باستان» | ۱۰:۲۶,۱۳۹۳/۲/۲۲|

دبا: به مناسبت چهارصدمین سال مطالعات ایران شناسی در هلند نشست علمی«سهم پارتیان در فرهنگ ایرانیان باستان» در سالن امیرالمومنین مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی برگزار شد. در این گردهمایی که با حضور اساتید و علاقمندان برگزار گردید، آقای دکتر محمود جعفری دهقی، مدیر بخش ایران‌شناسی و زبانشناسی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی ضمن عرض خیر مقدم به مهمانان، نخست به معرفی پیشینۀ ایرانشناسی در هلند پرداختند

سند واگذاری کتابخانه خلیج فارس به دایره المعارف بزرگ اسلامی | ۱۴:۱۳,۱۳۹۳/۲/۱۰|

سند واگذاری کتابخانه خلیج فارس به دایره المعارف بزرگ اسلامی به نام خداوند بخشنده مهربان دکتر احمد اقتدارینظر به این که مجموعه ی کتب و اسناد و عکس ها و نقشه های کتابخانه شخصی و ملکی خودم را کلا و جزء به مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی اهدا و تقدیم نموده ام و برای استفاده هموطنانم ملت ایران تقدیم نموده ام و اکنون تمامی کتب و اسناد و عکس ها در محل کتابخانه «خلیج فارس» واقع در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی و تحت نظارت ریاست محترم کتابخانه بزرگ و مسئولین کتابخانه بزرگ آن مرکز نگهداری می شود با امضا این سند یک بار دیگر رضایت و موافقت و اراده تنفیذی خود را با این اهدا اعلام می دارم و تأکید و تأیید می نمایم که:

ورود

نام کاربری (ایمیل) :
کلمه عبور :
رمز عبور را فراموش کرده اید؟
کاربر جدید هستید ؟ ثبت نام در تارنما